Slideshow Image 1Slideshow Image 1Slideshow Image 1Slideshow Image 1Slideshow Image 1

Kantaron Hypericum cripus-Hypericum triquetrifolium Turra

img_7833Kantaron: Hypericum cripus-Hypericum triquetrifolium Turra
Latince:Hypercium cripus -Hypericum triquetrifolium Turra

Bilinen diğer adları : Kızılcırık, Kepir otu, Binbirdelikotu, Kantarod, Kan otu, Yaraotu, Kuzukıran, Koyunkıran, Kızılcık otu, Veremotu, Çay çiçeği.

Etken maddesi : hiperisin
Diğer etken maaleri: – Bitkinin zemin-üstündeki kısmına uçucu yağ (ana madde içeren alfa-pinen ve benzeri) flavonoidler türevleri En önemli olan, flavan veflavonların . Bitkiler, aynı zamanda izole edilmiş amentoflavone , hyperoside , astragalin , epikateşin  , kuersetin , rutin veklorojenik asit

Kantaron (Hypericum sp.) ülkemizde 69 türle geniş gruba  sahiptirler. Kantoran bitkisi bazı hastalıklara iyi geldiği için son yıllarda tıbbi  araştırmalar daha detaylarına inilerek araştırma konu olmuştur.
Şu bir gerçek ki  insan oğlu yaradılışın bu güne kadar yüce Allahın sunduğu bu nimetlerle  ayakta kalmıştır. Kimse bunu aksisini söylemez. Gerek beslen me gerekse ilaç olarak hemen hemen yeryüzünde yetişen her nimet birer ihtiyaç doğrulusunda kullanılmış ve kullanılmaya devam ediyor.
Varsın teknoloji gelişsin. İnanın bu teknoloji insanları hazıra alıştırarak tembel birer birey yapıyor. Sonra sistematik olarak hastalanması için çok farklı  yollar izleniyor. Sistem şu ki önce hasta ediyor sonra o hastalığı ortan kaldırmak için bir çalışma gayreti içine girip ama ne yazık ki tedavi edemiyor.
Bakın 21 yüzyıldayız deyip kendimizi avutuyoruz. Doğru 21 yüzyıldayız nasıl yaşıyoruz.Ancak gelişmiş batı kültürüne özenerek yaşm tarzımız değiştirmeye çalışıyoruz. Bu doğru değil. Batılılar iyi olan sağlıklı olan tüm yaşamların en iyisini yaşıyorlar.ancak biz özendiğim için kötü alışkanlıklarını alıyoruz.oysa Anadolu çok zengin kültür ve yaşamı bir arada barındıran çok eski kültüre sahiptir. Mesela şehirleşmek için yada şehre göç edip şehrin zararlarını öğrendikten sonra köy hayatına özeniyoruz. Evinde kahvaltını yaparsan endüstriyel ürünler kullandığın için Zaralı diye kullanmıyorsun. Ama birazcık şehir dışına çıkıp köy kahvaltısı diye afişlere aldanıp gittiğimiz yerler  aslında  daha tehlikeli yığınla tatlı gıdaları   masanızı donattır ama aslında gelenini yarasını bile  yemeden kalkıyorsun. Köy kahvaltısı diye rahatlıyorsun. Halk özelikle köylülerimiz tamamen şehir hayatına özenip ekip biçmiyorlar. En basitinde kendine yetecek kadar buğdayını fasulyesini, nohutunu, yapabilir. Ama hayır tembbelik ya şehirlerde neyi belli olmayan hazır poşetlenmiş gıdalardan alıyor sonra işlenerek  endüstriyel haline gelmiş bu gıdaların çoğu hastalanmamız için birer tuzak. Özelikle hazır yiyeceklerde festfot ,kızratılmış patates,hazır tatlıkları , yoğun antibiyotik yüklendirilmiş hazır tavuk,,süt tozu ile güçlendirilmiş mayalamadan  Jelatin ile sertleştirilmiş yoğurtlar,en vahimi olan basit tuzu bile arınıyorlar.

Bakın tuzda yaklaşık 82 minareler bulunuyor bunu ayrıştırarak değerli minareleri alıp farklı işlemede kullanıyorlar, daha sonra rafine edilmiş tuza yapay sülfat ve sodyum yükleyerek zenginleştirerek  insanların sağlığı ile oynuyorlar. Girin internete hücre için Zaralı maddeler içeriyormuş ondan dolayı rafine ediyorlarmış. siz bunu nimeti Allahtan dah mı iyi biliyorsunuz. Hücre için kalsiyım,fosfor.magnezyum demir gibi hayati önem taşıyan elementlerde faydalı bunlar zaten dengeli bir şekilde yüce Allah tarafında ayarlanmıştır.
Neyse konu yu fazla dağıtmadan ; Hypericum triquetrifolium Turra
Gelelim. Bu bitki gerçekten mükkemel bir bitki. Ancak önemli olan bu bitkiyi zamanında toplayıp düzenli kurutmaktır. Çünkü içinde etken maddeler uçucu maddeler olduğundan dolayı kaçırırsanız bir anlamı kalmıyor. Toplandığında hemen gevşek demetleyin hiç güneş grmeyen bir yerde havada asın zaten bir günde kuruyacaktır. Amerikan bezi dediğimiz bezden yada telis torbalarda ahynı havada güneş görmeyen bir yerde muahfa ediniz kullanım süresi yaklaşık 7-8 ay dayanır.
Kullanma Alanları: Hypericum triquetrifolium Turra daha haricen yara ve yanıklarda kullanıyor.
Çay olarak kullanımı: Çay kaynamış suya yaklaşık bir su bardağına  bir yemek kaşığı veya bir tutam atın 3 dakika bekletip için. Çok önemli olan bitkideki hiperisin maddesi almak buna da 3 dakika yeterli. Ciddi kullanımlarda kaynatarak içebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken bir konu var içeriğinde boyar madde var uzun süre kullanımlarda pigment dediğimiz maddeyi uyardığı için melamin yani boyar maddeyi hızlandırıyor buda leke yapar.

Hypericum cripusTıbbi faydaları:
Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağı her türlü yaralarda kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucunda oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlamaktadır.En kapsamlı sedef ,Egzama, Liken planus Hepatit,ve tüm kanser hastalıklarında kullanabilirsiniz.
Kantaron yağı;
■Antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önler
■İltihap önleyici özelliği ile yarada herhangi bir iltihap oluşmasını engeller
■Damar büzücü etkisi ile kanamayı kısa sürede durdurur
■Hücre yenileyici özelliği ile yaranın çabuk kapanmasını sağlar
■Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları giderir.
■Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı kullanılabilir. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller.
■Güneş yanıkları için kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedebilirsiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.
■Trafik kazaları sonucunda meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü özelliği nedeniyle iç kanamaların durmasına yardımcıdır.
■Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülerek masaj yapılır.
■Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, cilt bakım yağı olarak faydalanabilirsiniz.
■Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir.
■Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır.
■Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır.
■Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç ya da kekik yağı (veya her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrılı bölgeye bu yağ ile masaj yapılır. Kısa süre içinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.
■Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.
■Dahilen kullanımda iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.
■Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.
■Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar da kantaron yağından yararlanabilir
■Uyarı: dahilen kullanımlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir

hypercium cripusKullanma Alanları
Hypericum triquetrifolium Turra daha haricen yara ve yanıklarda kullanıyor.
Çay olarak kullanımı: Çay kaynamış suya yaklaşık bir su bardağına  bir yemek kaşığı veya bir tutam atın 3 dakika bekletip için. Çok önemli olan bitkideki hiperisin maddesi almak buna da 3 dakika yeterli. Ciddi kullanımlarda kaynatarak içebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken bir konu var içeriğinde boyar madde var uzun süre kullanımlarda pigment dediğimiz maddeyi uyardığı için melamin yani boyar maddeyi hızlandırıyor buda leke yapar.

 

 

Yara ve Yanık: Civanperçeminin tazesinden sadece çiçeklerinden bir tutam ve bir yemek kaşığı tuzsuz inek tereyağını bir havanda dövülüp yaranın üzerine sarıp 3 gün boyunca 12 saate bir değiştirmek şartı ile tatbik edilecektir. Arıca mide yarası olanlar bu karışımdan bir tatlı kaşığı veya hap haline getirip yutabilirler.

Pansuman için: Antiseptik ve mikrop öldürmek için kaynamış suda bekletilen suyu süzüp yara ve yanıklara pansuman yapılabilir.

Yağı çıkartmak; Taze civanperçemini gevşek olarak cam kavanoza doldurun üzerini dolduracak şekilde asitsiz sızma zeytin yağını boşaltın ilk 3-4 gün ağzı açık  bir şekilde sadece tülbentle kapatın daha sonra kapağını sıkıca kapatın ve 3 ay boyunca güneş görecek bir yere koyun günde bir veya 2 defa hafif şişeyi çalkayın 3 ay sonrasında süzün , temiz cam kavanozlara koyun yara ,yanık,burkulma mide kanseri mide yarası, Reflü, Gasrit basur –hemoroid ,Böcek sokmalarında ,çıbanların olgunlaşmasında  doktor tedavisine destek olarak kullanabilirsiniz.

Krem: 250 gr tuzsuz  inek tere yağını iyice kızartın,sadece taze çiçek kısmlarından 200 gr kızartığınız tereyağının içine 3-5 dakika beraber kızarsın ateşten çekin , 24 saat bekletin ertesi gün sadece yavaş ateşte ısıtın ve süzün elde edilen karışımı cam kavanozlara  doldurun. Yaralarda yanıklarda,mantarlarda, egzama,sedef,liken Planus,kurdeşen, rahatsızlıklarında doktor tedavisine destek olarak kullanabilirsiniz. Çok önemli faydalarından bir tanesi de  bazı bayanlarda kokulu ve beyaz akıntı durumunda önce sabunla yıkadıktan sonra civanperçemi ve aynısafa(yapımı aynı) kreminde kullanılarsa çok  tesirli bir sonuç alabilirler.

 


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile Endemik ( bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür.) bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Herkese bol sağlık dileklerimle

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

Kaynaklar Alptekin, H. 1974. Denizli ilinde Hypericum türlerinin yay ı l ışı , taksonomisi ve biyolojisi üzerine ara şt ı rmalar, Gı da, Tarı m ve Hayvanc ı l ı k Bakanl ığı , Zirai Mücadele ve Karantina Genel Müdürlüğ ü Yay ı n ı , Ankara s. 1-35 Anonim, 1986. Boyal ı ve Baskı l ı Tekstil Mamulleri İ çin Renk Hasl ığı Tayin Metodu, Ksenon Ark Lambas ı Metodu. T.S.E. Yay ı nlar ı . T.S. 1008, Ankara. Anonim, 1989. Boyal ı ve / veya Bask ı l ı Tekstil Mamulleri için Renk Hasl ığı Deney Metodlar ı , Ticari Ve Ev Tipi Yı kamalara Karşı Renk Hasl ığı Tayini. T.S.E. Yay ı nlar ı T.S. 7584, Ankara. Davis. P.H. 1966. Flora of Turkey and the East Aegean Islands. Volume.2 Edinburg University Press. Edinburg. s.400-401. Grı erson, S. 1989. The Colour Cauldron Oliver Mc. Pherson Ltd. Press Scotland. Gulrajani, M. L. 1999. Present Status Of Natural Dyes. Colourag

Kaydet

Etiketler :

Yorum Gönder

İsim Soyisim (Gerekli) :
Mail (Gerekli) :
Telefon :
Hastalık :
Mesaj :